pühapäev, 11. detsember 2011

Koomiksi töötoas.




IV klassi õpilastega käisime 8.detsembril koomiksi joonistamise töötoas. Selle võimaluse pakkus lastele Soome Instituut. Nii juhandasidki Joonas Eestist ja Petri Soomest töötuba.
Nii joonistasidki lapsed erinevate emotsioonidega tähti, põnevaid lugusid oma perest, piraatidest jne. Kõik see valmis väga ruttu, et käsi hakkaks kiiresti tabama karakterit.
Kaks ja pool tundi läks ruttu, kui algul tehti tööd vaikselt, siis lõpupoole pakkus töötuba lõbu ja nalja. Igasugune õppekäik või osalemine töötubades on suur väärtus-kuidas neid aga sobitada koolipäevadesse on vahel probleemiks.

"Valge, talvine linn"




IV klass kujutas reljeefset pilti. Seekord oli vaja lõigata penoplastist välja majad, kleepida need alusele linnaks. Seda tööd on hea teha rühmatööna.
Mõned soovitused:

-õhema penoplasti lõikamine lõikenoaga on jõukohane ka väiksemale lapsele

-jälgima peab ohutustehnikat-kuidas nuga hoida, noa surumine (tera võib katki minna jne.); tegelikult ei tohiõpetaja ise karta, sest laps on ettevaatlik -penoplasti peaks liimima tugevamale alusel PVA liimiga
-kas majad värvida hiljem, jätta valgeks või....otsustavad lapsed ise, esitlusel peaks välja tooma põhjenduse
-rühmatöö tekitab küll elevust klassis, kuid iga arutelu arendab mõtlemist ja väljendusoskust

Jõulukaart.



Jõulukaarte on huvitav teha lastega erinevates tehnikates. V klassis pakkusin välja tehnikaks monotööpia. Töövahenditeks klaas ja guašš. Talve-või jõulumotiividega pildi maalisid lapsed spontaanselt kohe klaasile. Tõmmise tegemine aga osutus oodatust keerulisemaks. Guaššvärv kuivab väga ruttu-siin tuleb appi paberi märjaks tegemine. Just niiske paber tõmbab pikapeale värvi endasse, kaasa aitab ka paberi käega nn patsutamine ehk "maalitu välja meeltamine". Tõmmist on väimalik alati täiendada tintenpeni või kuld-hõbe markeriga jne. Lõpetatuse kaardile annab aga korrektne vormistus.